İstanbul İl Yönetimi Taral işçisini ziyaret etti

06 Şubat 2013
İstanbul İl Yönetimi Taral işçisini ziyaret etti

TKP 1920 İstanbul İl Yöneticileri sendikalı odukları için işten atılan Taral işçilerini, direnişlerinin ikinci gününde ziyaret etti.

Tarımsal ilaçlama ve hasat makinaları üreten Taral Tarım Makina ve Aletleri AŞ’de çalışan işçiler DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası’nda (BMİS) örgütlendiler. Asgari ücretle ve iki vardiya şeklinde çalışan işçiler, çalışma koşullarının kötü olduğunu ve uzun süredir maaşlarında kayda değer bir artış olmadığını söylüyorlar.

Taral patronu ise işçilerin üye oldukları sendikaya itiraz ederek işçilerin Türk-Metal’e geçmesi için baskı yapmaya başlamış ve 12 işçiyi işten atmıştı. Buna karşılık işçiler de fabrika önünde direnişe başladılar. Bugün (6 Şubat) direnişlerinin ikinci gününde, TKP 1920 İstanbul İl yönetimi de işçilere destek oldu.

İşçilerin haklı davalarında yanlarında olduklarını belirten TKP 1920’liler zaferin sendikasıyla bütünleşen işçilerin mücadelesiyle kazanılacağını vurguladılar. İşçi sınıfının diğer direniş ve eylemlerini de hatırlatan TKP 1920’liler, işçi sınıfının dayanışmasının önemine dikkat çektiler.