Zeki Özhoroz kavgamızda yaşıyor

26 Temmuz 2022

2020 yılında asbestozis hastalığı nedeniyle kaybettiğimiz, Toplumcu Kurtuluş Partisi emektarı Zeki Özhoroz’u, aramızdan ayrılışının ikinci yıldönümünde, 27 Temmuz 2022 Çarşamba günü, mezarı başında anıyoruz.

Zeki yoldaşımız genç bir metal işçisi olarak katıldığı 15-16 Haziran Direnişi ile sınıf mücadelesiyle tanıştı. Sınıf mücadelesini hayatı boyunca fedakâr, özverili, inançlı bir şekilde sürdürdü. Zeki Özhoroz, işçi sınıfının ve toplumun kurtuluşunun halk iktidarıyla mümkün olduğunu gördü. İşçi sınıfının partisi TKP’ye katıldı. Kökleri 1920’ye uzanan partisinin son nefesine kadar en azimli en çalışkan üyelerinden biri oldu.

Mücadele dolu yaşamında sendikal ve siyasal mücadelenin çok farklı basamaklarında çalıştı. Maden-İş Sendikası'nda iş yeri temsilcisi oldu. 12 Eylül faşizminin karanlığını dağıtmak için darbeden sonra da kavgaya devam etti. DİSK’in ve Maden-İş’in kapatılmasıyla dağıtılmak istenen metal işçilerinin örgütlülüğünü, canını dişine takarak korumaya çalışan yoldaşlarımızdan biriydi. Otomobil-İş Sendikası'nı örgütleyenlerin içinde yer aldı. Otomobil-İş’te iş yeri temsilciliği, şube yöneticiliği, denetim kurulu üyesi olarak görev yaptı. DİSK Maden-İş’in açılmasından sonra metal işçilerinin sendikal birliği için mücadele etti. Otomobil-İş ile Maden-İş sendikalarının birleşmesinde rol oynadı.

Emekli olduktan sonra da sendikal mücadeleden kopmadı. Emeklilerin hak mücadelesi için Tüm Emekli-Sen üyesi oldu.

En sıkıntılı, en zor dönemlerinde bile "Mücadeleye ve yoldaşlarıma destek olmam lazım." diyerek devrim ve sosyalizm bayrağını bırakmadı. Partisinin yeniden ayağa kaldırılması için çalıştı. 1920 TKP’nin kurucu üyesi oldu. İl yönetiminde, parti meclisinde, merkez yürütme kurulunda görev aldı. Hayatının son anına kadar işçi sınıfının kurtuluşu için mücadele etti.

Yoldaşları, ondan aldığı bayrağı zafere taşıyacak. Anısı işçi sınıfının bağımsızlık, demokrasi, sosyalizm mücadelesinde yaşayacak.

Anma Programı
Yer: Güngören Köyiçi Mezarlığı / İstanbul
Tarih: 27 Temmuz 2022 Çarşamba
Mezarı başındaki anma: 11.00