Zeki Özhoroz anıldı

27 Temmuz 2022
Zeki Özhoroz anma 2022

Toplumcu Kurtuluş Partisi (1920 TKP) üyeleri parti emektarı Zeki Özhoroz’u, aramızdan ayrılışının ikinci yıldönümünde mezarı başında andı.

Anma, Enternasyonal Marşı eşliğinde bağımsızlık, devrim ve sosyalizm mücadelesinde yitirdiğimiz şehitlerimize saygı duruşu ile başladı.

Zeki Özhoroz’un işçi sınıfının sendikal mücadelesinde attığı adımların O’nu nasıl işçi sınıfının partisi ile buluşturduğu, yoldaşları tarafından aktarıldı.

İşçi sınıfının ekonomik-demokratik mücadelesi ile politik mücadelesini bir arada götüren Özhoroz, parti içersinde aldığı görevleri küçük iş / büyük iş demeden yerine getirdi. Bilinçli bir işçi militan olarak aklı ve pratiği hep yeni insanlara ulaşmak üzerine çalıştı. Bir yandan da uslanmaz / ardıcıl örgütçü kimliği ve neşeli, şakacı tavrı ile genç yoldaşlara kavganın coşkuyla yapılacağını gösterdi.

Zeki Özhoroz aramızda
Anmada söz alan İstanbul İl Başkanı Yusuf Türkoğlu, Zeki Özhoroz ile birlikte geçirdikleri sendikal mücadele günlerinden örnekler veren konuşmasını, işçi sınıfının mücadele tarihinde yer alan diğer önderleri anarak bitirdi.

Parti adına söz alan Parti Sözcüsü Onur Balcı, Zeki Özhoroz’un sendikal kimliğini partili kimliğiyle bir bütün gördüğünü, işçi sınıfı partisinin Mustafa Suphilerle başlayan tarihsel sürecinin 1920 TKP’ye evrilmesinde oynadığı rolü aktararak konuşmasına başladı.

Balcı, günümüzde bağımsızlık, aşınan cumhuriyet kazanımları, yoğun emek sömürüsüne karşı emperyalizme karşı bağımsız bütün vatan, gericiliğe karşı laik demokratik cumhuriyet, sömürüye karşı emek mücadelesinin ayrılmaz bir hat olduğunu söyledi.

İlerici Gençlik adına söz alan genç arkadaş, Zeki Özhoroz’dan öğrendiklerinin önlerini açtığını ve ansını yaşatacaklarını dile getirdi.

Anma, parti marşı ile son buldu.