Yaşa bağlı toplu ulaşım kısıtlamaları ve yasaklar ayrımcılıktır! Reddediyoruz!

22 Ocak 2021
Yaşa bağlı toplu ulaşım kısıtlamaları ayrımcılıktır 1920 TKP

Toplumcu Kurtuluş Partisi İstanbul İl Örgütü üyeleri ve dostları bugün Mecidiyeköy metrobüs durağı gişelerinde basın açıklaması gerçekleştirdi.

"Toplu taşımadan yararlanmak hakkı insanların yaşlarına dayanarak yapılan ayrımcı uygulamalarla engellenemez" başlıklı basın açıklamasında, Kovid 19 tedbirleri çerçevesinde 65 yaş üstü ve 20 yaş altı yurttaşların, İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararıyla 15 Ocaktan itibaren toplu taşıma araçlarını kullanmalarının yasaklanması protesto edildi.

Okunan basın açıklamasında uygulanan yasakların Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu belirtilirken diğer yandan da ekonomik ve sosyal yıkım şartlarında geçinemediği için çalışmak zorunda kalan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı yurttaşların yoksulluk ve işsizlik pençesinde yalnız bırakıldıkları vurgulandı.

Salgınla mücadelenin toplumsal olanakların seferber edilmesi ile mümkün olduğu belirtilen basın açıklamasında Erdoğan-AKP yönetiminin dolar milyarderlerinin kârlarını, uluslararası tefecilerin faizlerini değil halkı kurtarmaya çalışması gerektiği vurgulandı. Ekonomik yıkıma neden olan pandemi koşullarında işçilerin, emekçilerin, esnafın, küçük işletme sahiplerinin ve köylülerin yoksullaşırken büyük holding sahiplerinin servetlerine servet kattığı belirtildi.

Servet vergisi getirilmeden, sermaye hareketleri kısıtlanmadan, rantiyecilerin bütçeye uzanan hortumları kesilmeden halkın sırtından sağlanan bu zenginliklerin halkın kurtuluşu için kullanılmasının mümkün olmadığı dile getirilen basın açıklaması, toplumsal seferberliği sağlamak, ekonomi, sanayi ve sağlık sistemini halkçı temellerde yeniden örgütlemek için halkın toplumcu kurtuluş için örgütlenmeye çağrılması ile bitirildi.


Basın açıklamasının tamamını okumak için tıklayınız.