Vatanseverliğe ve Cumhuriyetçiliğe saygı

29 Aralık 2022

Montrö Sözleşmesine ve Cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkan emekli amirallere karşı Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan dava 20 Aralık 2022’de beraatle sonuçlandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 4 Nisan 2021’de Montrö Sözleşmesinin Türkiye’nin güvenliği ve emperyalist savaşları engelleme açısından önemini vurgulayan ve orduya tarikatçılığı sızdırma girişimlerinin cezalandırılmasını isteyen emekli amirallere karşı aynı gün soruşturma başlatmıştı. Ardından da, 6 Aralık 2021’de, 103 sanık hakkında "devletin güvenliğine veya anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma" suçundan 3-12 yıl hapis cezası talebiyle dava açmıştı.

Vatanseverliğin ve Cumhuriyetçiliğin suç sayılamayacağını teyit eden, düşünce açıklama özgürlüğünü savunan bu beraat kararını olumlu buluyoruz. Beraat kararının iptal edilmesi için itiraz eden Başsavcılığın ısrarını üzüntüyle karşılıyoruz.

Öte yandan, 28 Şubat davasında müebbet hapse mahkûm edilen ve ileri yaşlarına, ağır hastalıklarına rağmen hapishanede tutulan generallerden Vural Avar, emekli amirallerin beraat ettiği gün, yine 20 Aralıkta, içeride hayatını kaybetti. Vural Avar’ın fiilen idam edilmesini kınıyoruz. Hâlen hapishanede tutulan 28 Şubat hükümlülerinin hemen serbest bırakılmasını, onların da ölümüne göz yumulmamasını istiyoruz.

Unutulmasın ki, 28 Şubat hareketinin özü, Milli Güvenlik Kurulunun kabul ettiği ve Bakanlar Kurulunun uygulanmasını istediği kararlardır. Anayasal ve yasal kurallara uygun olarak Cumhuriyeti savunan, laikliğe, kadın ve çocuk haklarına, çağdaş eğitime sahip çıkan kararları yerine getiren komutanların cezalandırılmasını reddediyoruz. Gericiliğin altı yaşındaki kız çocuklarını cinsel köleliğe mahkûm etme cüretini gösterdiği koşullarda 28 Şubatçıları hâlâ hapiste tutmak, gericiliğin bütün insanlık suçlarına ortak olmaktır.

Vatanı ve Cumhuriyeti savunmak, halkı savunmaktır. Türkiye’nin birliğini ve dirliğini korumaktır. Emperyalizme ve gericiliğe karşı mücadele etmek her yurttaşın hakkı ve görevidir.

Vatanseverliğe ve Cumhuriyetçiliğe saygı istiyoruz.