Ukrayna’da NATO’ya hayır! Barışa evet!

02 Mart 2022
Ukrayna’da NATO’ya hayır! Barışa evet!

Ukrayna'da NATO'nun kışkırtmaları sonucu tırmanan savaşa yönelik Toplumcu Kurtuluş Partisi 1920 TKP ve Sosyalist Cumhuriyet Partisi SCP olarak hazırladığımız ortak bildirimizi yayınlıyoruz.

Ukrayna’da NATO’ya hayır! Barışa evet!

Ukrayna’da 8 yıldır Amerika/NATO kışkırtmaları ile bir iç savaş sürüyor. Ukrayna’da darbeyle iktidarı alan Naziler 8 yıldır Donbas’ta sivil halka saldırıyor. Katliamlar yapıyor.

Ukrayna ordusunun Donbas halkına saldırılarını ve NATO kuşatmasını durdurmak isteyen Rusya’nın Ukrayna’ya girmesi ile savaş bütün ülkeye yayıldı.

NATO’ya karşı Rusya’nın meşru taleplerini savunabilmesi, Karadeniz’in NATO gölü olmasına karşı bölge ülkelerinin dayanışmasının sağlanması için Ukrayna’da derhâl barış istiyoruz.

Son 20 yıl içinde yapılan bütün antlaşmaları çiğneyerek, verdikleri sözleri tutmayarak Doğu Avrupa ülkelerini ve bir kısım eski Sovyet Cumhuriyetini üye yaparak adım adım Rusya Federasyonu’nu kuşatan, NATO’nun (ABD’nin) hedefi bellidir.

Şimdi de Ukrayna’yı silahlandıran ve bu ülkeyi NATO’ya dahil etmek isteyen ABD’nin hedefi, Rusya’nın kuşatılmasını tamamlamak ve Karadeniz’i bir NATO gölü yapmaktır.

Rusya’nın kuşatılması Türkiye’nin kuşatılmasıdır!
    
Onun için Rusya’nın ABD’ye ve NATO’ya direnmesi Türkiye’nin lehinedir.

Türkiye, Montrö antlaşmasının hükümlerini uygulayarak boğazlarımızın Rusya’ya karşı kullanılmasına izin vermemelidir.

Türkiye, Batılı emperyalist-kapitalist devletlerin Rusya’ya karşı uyguladığı ve uygulayacağı ambargoya katılamaz!

Türkiye; Rusya’nın, kendisine yönelen silahlı tehdide karşı koyma hakkının olduğunu savunmalıdır. Rusya ve Donbas halk cumhuriyetleri ile Ukrayna arasında barışın sağlanması çabalarını yükseltmelidir.

Ukrayna NATO üyesi olamaz!

Karadeniz NATO gölü yapılamaz!   

Yaşasın Türk Rus Ukrayna kardeşliği! Kahrolsun emperyalizm!