Türkiye'nin NATO genişlemesine karşı vetosu üzerine

09 Haziran 2022

NATO Herşeyin Üstünde

İsveç ve Finlandiya NATO'ya katılacak ve herkes, ama herkes tezahürat yapıyor. Sadece bir kişi yapmıyor: Erdoğan, "Stern"in yazdığı gibi "salt kendi çıkarlarından dolayı" karşı çıkıyor. NATO'ya yeni üyelerin  kabul edilebilmesi için tüm üye ülkelerin onayı gerekiyor. Bu, müzakere için fırsatlar yaratıyor. Dünya çapında yükselen fiyatlar karşısında Türkiye Cumhurbaşkanı, Finlandiya ve İsveç'in kabul edilmelerini onaylaması karşılığında bir bedel koydu.

Türkiye ekonomisini canlandırmak için Dolar talep edebilirdi, ancak mesele farklı. Onun on talepten oluşan listesi, ABD'den savaş uçağı satın alınmasına ilişkin müzakerelerde ilerlemeyi, ama her şeyden önce -Erdoğan'ın PKK’yı ve Suriye YPG'sini kastettiği- terörizmle mücadelesine destek verilmesini içeriyor. İsveç ve Finlandiya bu grupları desteklediği sürece Türkiye bu ülkelerin NATO'ya katılımlarına onay vermeyecek.

Erdoğan açısından bu mantıklı: Güvenlik tüm müttefikler için geçerli olmalı. İsveç ve Finlandiya güvenlikleri için NATO'ya katılmak istiyorlarsa, Türkiye'nin güvenlik çıkarlarını da dikkate almaları gerekiyor. İlk başta Türkiye'nin taleplerine NATO tarafından kulak verilmedi. Zaten genel olarak, Batı devletleri arasında diplomasi yerine talep etmek ve emretmek alışkanlık haline gelmiştir. Orada uslûp "Çin ve Hindistan, Rusya'ya yönelik yaptırımları desteklemeli, aksi takdirde..." şeklinde. Karşılık: Olumsuz. Ve şimdi NATO devletleri arasında Rusya'ya neredeyse hiç yaptırım uygulamayan parya bile taleplerle geliyor.

Sürecin ilerlemesinde gecikme olmasından sonra ancak – Türkiye’nin 18 Mayıs'taki NATO Konseyi'nin üyelik başvurularının işlemlerini engellemesi üzerine- görüşmelere geçildi. Stoltenberg, tüm müttefiklerin güvenlik çıkarlarının dikkate alınması gerektiği tweetini attı. ABD Başkanı Joe Biden'ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan da, Türkiye'nin "endişelerinin" ele alınabileceğinden umutlu olduğunu söyledi. "Bunun nereye varacağı konusunda çok iyi duygular içerisindeyiz" dedi.

NATO, "İsveç ve Finlandiya" için "en yakın ortaklarımız" diyor. Bu ülkelerin hemen şimdi NATO'ya katılmaları gerekiyor. İtiraz işe yaramaz. Dışişleri Bakanı Baerbock, ne de olsa böyle zor bir durumda herkes sorumluluğunu bilir, diye belirtiyor. Şu slogana sadık kalarak: Artık başka hiçbir çıkar tanımıyorum, yalnızca NATO'yu tanıyorum.

 

Manfred Ziegler
Alman Komünist Partisi DKP'nin haftalık yayın organı Unsere Zeit (Çağımız) gazetesi yazarı
27 Mayıs 2022

Çeviren: Fatma Şenden Zırhlı

Kaynak: https://www.unsere-zeit.de/nato-ueber-alles-169289/