TKP 1920 MYK toplantısı gerçekleştirildi

02 Aralık 2012
TKP 1920 MYK toplantısı gerçekleştirildi

TKP 1920 MYK toplantısı 2 Aralık 2012'de (bugün) İstanbul'da yapıldı. MYK olağan toplantısında ülke ve dünya gündemi hakkında yapılan ayrıntılı değerlendirmelere ek olarak örgütlenme, mali ve idari konularda çok sayıda başlık görüşüldü. Partinin bir yıla yaklaşan icraatları bütün boyutlarıyla değerlendirildi. Önümüzdeki döneme ilişkin kararlar alındı.

MYK'ca yapılan değerlendirmelerde AKP'nin 10 yıllık iktidarının uygulamaları ve sonuçları ayrıntılarıyla ele alındı. Bu uygulamalar neticesinde AKP'nin işçi sınıfına yönelik saldırılarını giderek arttırdığını, öte yandan Kürt ulusal hareketi ile laiklik, demokrasi ve ulusal kaygıları olan kesimlere yönelik yok etme ve sindirme harekatına devam ettiğini tespit etti.

Hükümetin bir yandan seçilmiş BDP'li siyasetçilere yasal siyaset alanını kapatmaya çalışırken, öte yandan Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmeleri Kanunu, Büyükşehir Belediyesi Kanunu gibi yasal düzenlemelerin yanında 4+4+4 uygulamasını derinleştiren antilaik yönetmelikleri devreye soktuğu vurgulandı.

AKP'nin son dönemde toplumun geneline yönelik ekonomik ve sosyal yıkım uygulamalarını da hızlandırdığına, son olarak gündeme gelen Taksim Projesi'nin de bunların bir örneği olduğuna dikkat çekildi.

Bu bağlamda işçi sınıfı devrimcilerinin tüm muhalefet unsurlarını ilkeli bir şekilde birleştirmek için çaba sarf etmesinin acil ve devrimci bir görev olduğu tespit edildi.

MYK, AKP'nin Suriye konusundaki maceracı ve işbirlikçi tutumunu bir kez daha teşhir ederken, Türkiye'ye NATO konsepti çerçevesinde Patriot füzelerinin yerleştirilmesinin bölgesel bir savaş hazırlığından başka bir şey olmadığı belirtildi, tüm barışseverlerin bu hamleye karşı sesini yükseltmesinin önemine işaret edildi.

ABD emperyalizminin Libya, Suriye ve son olarak Mısır örneğinde de görüldüğü gibi en gerici antilaik ve antidemokrat kesimlerle işbirliğini arttırdığını ve din kisvesi altında tüm demokratik muhalefet odaklarını yok ederek emperyalizme ve kapitalizme biat eden kukla hükümetler yaratmak istediğini tespit etti.

Örgütsel, mali ve idari konuların da görüşülüp kararların alındığı toplantıda, önümüzdeki dönemin zorlu koşullarına ayak uydurabilecek bir örgüt yaratmanın önemine işaret edildi. Bu amaçla komünistlerin öncü misyonuna yaraşır etkin ve kitlesel bir örgütlenmenin yaratılması için gerekli olan düzenlemeler konuşuldu ve önümüzdeki dönem pratiğine ilişkin kararlar alındı.