Onbeşler anıldı: Mücadeleye devam zaferimizin teminatıdır

29 Ocak 2021

Türkiye Komünist Partisinin önderi Mustafa Suphi ve yiğit yoldaşları 100 yıl önce bugün katledildi. İnsanlığın ortak hayali olan toplumcu bir düzen kurmak amacıyla Sovyetler Birliğinden Türkiye'ye gelen yoldaşlar hedeflerine ulaşamadılar.

100 yıl önce vatan emperyalist işgaleden kurtulduysa da ulusal kurtuluşun toplumsal kurtuluşa dönüştürülmesi ve toplumcu bir düzen kurulması gerçekleştirilemedi. Emeğin sömürülmesine son verilemedi. Ancak mücadele sona ermedi. Sayısız neferlerin azim ve kararlılığıyla o günlerden bugünlere taşındı. Onbeşlere sözümüzdür: O gün yarım kalan bu mücadele zafere kadar sürecek.

1920 TKP üyeleri bugün (29 Ocak Cuma) İstanbul Beşiktaş iskelesinde buluşarak 100 yıl önce devrim yolunda şehit olan onbeşleri andı. Saat 11.30’da bir araya gelen 1920 TKP üyeleri Boğazın sularına karanfiller bıraktı.

Anmada yapılan konuşmada yoldaşlarımızın mücadelesinin önemine değinildi. İşsizliğin, yoksulluğun, pahalılığın, sömürünün bugün de devam ettiği; işçi sınıfının ve emekçi halkımızın bu baskı ve sömürüyü eninde sonunda ortadan kaldıracağı vurgulandı.

Anma, 100 yıl önce kaybettiğimiz yoldaşlarımız için okunan şiirle sonlandırıldı.