Mersin halkı sesini yükseltiyor: Nükleere Hayır!

10 Kasım 2012
Mersin halkı sesini yükseltiyor: Nükleere Hayır!

Mersin’de bugün nükleer karşıtları, Taşucu beldede buluşup "Nükleer santral istemiyoruz" dedi. Taşucu beldesine gitmek isteyen, aralarında TKP 1920 üyelerinin de bulunduğu araç trafik polislerince çeşitli bahaneler üretilerek engellenmek istendi. Ancak grup E-5 karayolunu trafiğe kapatarak oturma eylemine geçti. Sürücülerin araçlarından inip oturma eylemine katılmaları nükleere karşı tutumlarını da aslında açıkça göstermiş oldu. Oturma eyleminin sonuç vermesiyle beraber grup Taşucu’ndaki eylemcilerle bir araya gelerek "Baskılar bizi yıldıramaz" diyerek haykırdı.

Aralarında siyasi parti, dernek ve sendikaların da bulunduğu eylemciler, Taşucu Belediyesi önünden SEKA Limanına kadar yolun yarısını trafiğe kapatarak yürüdü. SEKA Limanı önünde, Mersin Nükleer Karşıtı Platform adına Sebahat Aslan basın açıklamasını okudu. Aslan açıklamada; radyasyonlu nükleer atıkların Akkuyu Bölgesine taşınmasını sağlamak için kullanılmak istenen SEKA arazisine ve limanına sahip çıkıp, bu bölgeyi siyasi rant uğruna gözden çıkaran, başta Taşucu Belediye Başkanı olmak üzere bütün yerel yöneticileri kınadı. Dünyanın başına bela olan tonlarca radyasyonlu atığın Akkuyu’ya gömülmek istendiğini, SEKA bölgesinin özel çevre koruma sınırı olduğunu, kaplumbağa üreme alanına bitişik olduğunu, 1996 yılında bölgenin tamamının sit alanı olarak ilan edildiğini vurguladı. "SEKA Limanının Akkuyu NGS Elektrik Anonim Şirketine verilmesi için, siyasi rant kazanmak uğruna bölgeyi radyasyona teslim etmek isteyen yerel yöneticilerin, yoksullukla boğuşan halkı iş vaatleri ile kandırmaya çalıştıkları ortadadır" diyen Aslan, ayrıca Türkiye’nin nükleer santrallere mahkûm olmadığını, elektrik ihtiyacını karşılayabilecek enerji ihtiyacının alternatif, temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarının mümkün olduğunu belirtti.

Aslan "Demokratik ve hukuksal mücadelemizi daha da etkin bir şekilde sürdüreceğiz. Herkesi yaşam hakkına sahip çıkması için nükleer santrallere karşı yürüttüğümüz mücadeleye davet ediyoruz" diyerek basın açıklamasını bitirdi. Basın açıklamasının ardından kitle SEKA Limanı önünde 10 dakikalık oturma eylemi yaparak, "Nükleer santral istemiyoruz", "Nükleer çöplük olmayacağız", "Direne direne kazanacağız" sloganları ile eylemi sonlandırdı.

Mersin NKP eylemi
Mersin NKP eylemi
Mersin NKP eylemi
Mersin NKP eylemi
Mersin NKP eylemi