Kasım ayı şehitleri anıldı

16 Kasım 2020
Kasım ayı şehitleri anıldı

Hayatlarını TKP mücadelesine adamış ve örgütlülüğün birer sembolü olan Kasım ayı şehitlerimizi bugün (16 Kasım 2020) düzenlediğimiz etkinliklerle andık.


12 Eylül faşizminin TKP’ye yönelik tutuklamaları sırasında yoldaşlarını ele vermemek için 16 Kasım 1982’de işkencede canını feda eden Mustafa Asım Hayrullahoğlu, yaşamının 10 yılını cezaevinde 13 yılını siyasal sürgünde geçiren ve mezarı Almanya’nın Leipzig kentinde bulunan TKP Genel Sekreterliği yapmış Zeki Baştımar, Partimizi işçi sınıfı kitleleriyle birleştiren kadroların lideri 18 Kasım 1983’te yitirdiğimiz mezarı Bulgaristan’da bulunan TKP Genel Sekreterliği yapmış İsmail Bilen anmamıza Partili yoldaşlarıyla birlikte mücadele arkadaşları da katıldı.


İlk anmamızı ser verip sır vermeyen Deniz Yoldaşımız Mustafa Asım Hayrullahoğlu’nun mezarı başında 11.00’de gerçekleştirdik. Kulaksız mezarlığındaki anmada Kasım ayında yitirdiğimiz İsmail Bilen (Marat Yoldaş) ve Zeki Baştımar yoldaşlarımızı da andık. Anmamıza geleneğimiz olduğu üzere Enternasyonal Marşı eşliğinde saygı duruşu ile başladık.


1920 TKP İstanbul İl Başkanı Yusuf Türkoğlu ve Parti sözcüsü Onur Balcı yaptıkları konuşmalarla yoldaşlarımızın Parti tarihine olan katkılarını ve Türkiye’deki işçi sınıfı mücadelesinin yürütülmesine yönelik özverili çalışmalarını anlattılar. Anmada ayrıca Hayrullahoğlu’nun sendikal mücadele yürüttüğü yoldaşlarından Halil Şahin de söz alarak Deniz yoldaşın davasına ne kadar bağlı ve disiplinli olduğunu aktardı. 1980 darbesi sonrasında polislerce tutuklanarak uzun süre işkenceye maruz kalmasına rağmen Partisi hakkında hiçbir koşulda bilgi vermeyen Mustafa Asım Hayrullahoğlu’nun sayesinde Partinin o zorlu koşullarda nasıl korunduğunu anlattı.

Anma Parti marşının hep bir ağızdan okunmasıyla sona erdi.


Talip Öztürk Hocamızı andık
Kasım ayı şehitlerimizden devrimci öğretmen Talip Öztürk’ü anmak için programımız Topkapı Kozlu mezarlığında devam etti. Mücadele arkadaşları ve yakınlarının da katıldığı anma 13.00’te başladı.


1973 sonrası öğretmen hareketi içerisinde gelişen Birlik Dayanışma grubu içinde yer alan TÖBDER yöneticiliği yapmış Talip Hoca, dönemin öğretmen hareketindeki en etkili isimlerinden biriydi. Talip Hoca, 16 Kasım 1979’da görevli olduğu okuldan çıktıktan sonra faşistlerce katledildi.


Talip Öztürk’ün 41. ölüm yıl dönümünde yapılan anmada örnek eğitimciliği ve devrimci kişiliğine dair konuşmalar yapıldı. İlerici öğretmen hareketinin işçi sınıfının yolunda ilerlemesine yaptığı katkılarla bugün hâlâ mücadeleye ışık tuttuğu belirtildi.

Anma Parti marşının okunmasıyla sona erdi.


Ali İhsan Özgür mücadelemizde yaşayacak!
TKP’nin 1980 öncesi yayın organlarından Savaş Yolu dergisi Yazı İşleri Müdürlüğü yapmış Ali İhsan Özgür de anıldı. 25 Kasım 1978’de faşistler tarafından kaçırılarak katledilen Özgür’ün Kozlu’da bulunan mezarı başında gerçekleştirilen anmada, devrimci ve disiplinli kişiliğine dair konuşmalar yapıldı.


Hayatlarını Türkiye işçi sınıfı ve devrim mücadelesine adamış tüm Kasım ayı şehitlerimizi saygıyla anıyoruz, anıları mücadelemizi ışık tutacaktır.