İşçi sınıfının Süleyman Hocası'nı andık

19 Mayıs 2022

İşçi sınıfının Süleymanı aramızdan ayrılışının 15. yıldönümünde Zincirlikuyu’daki mezarı başında anıldı. Anmaya eğitimlerine katılmış işçi öğrencileri, çalışma arakadaşları, 1920 TKP ve İKD üyeleri ile İGD'li gençler katıldı.

Anma, saygı duruşunun ardından Süleyman Üstün'ün öğretmenlik yıllarından sendika eğitimciliğine kadar uzanan mücadele yaşamını anlatan açılış konuşması ile başladı.

Süleyman Üstün ile beraber görev yapan Petrol-İş sendikası eğitim uzmanı Erhan Kaplan, işçi eğitimlerinde hâlâ onun hikâyelerine değinilmeden geçilmediğini belirterek Süleyman Üstün'ün gerçek bir cumhuriyet savunucusu ve bağımsızlık düşkünü olduğuna değindi. Süleyman Üstün'ün işçilere yapılan elitist yorumlara karşı durduğuna değinen Erhan Kaplan işçilerin kendilerini küçümsemesine asla izin vermediğini söyleyerek "Etrafınıza bakın, bu gördüğünüz eşyaların hepsi sizin eseriniz." diyerek yaşamı her gün yeniden yaratanların kendileri olduğuna ve bunun asla küçümsenemeyecek bir özellik olduğunu işçilere aşıladığını belirtti.

Süleyman Üstün'ün eğitimci yıllarına değinen İlkay Özalp köy enstitüsü mezunu olan Süleyman Üstün'ün öğretmen olarak görev yaptığı yıllarda köylüler için verdiği mücadeleye değindi. Süleyman Üstün'ün insanlara dik durmayı aşıladığını belirten Özalp, şimdi toplumda yaşanan örgütsüzlük halini görseydi "Belki azız ama tartılamayacak kadar ağırız, bizi tartamazlar derdi." diyerek Süleyman Üstün'ün insanlara nasıl moral ve motivasyon verebileceğinden bahsetti.

Toplumcu Kurtuluş Partisi adına konuşan Onur Balcı, Süleyman Üstün'ün karanlığa karşı savaşan bir aydın olarak görülmesi gerektiğini belirtti. Köylüler için verdiği toprak mücadelesinin toplumcu ekonomi talebinden bağımsız olmadığını belirten Balcı, Süleyman Üstün'ün haksız savaşların karşısında ama emperyalizme karşı verilen bağımsızlık savaşlarının yanında durduğunu, bu mücadelenin vatan cumhuriyet emek söylemi ile bayraklaştığını belirtti.

İGD adına söz alan Öyküm Bozkurt 19 Mayıs'ta ülkesine dönebilen Süleyman Üstün'ün antiemperyalist yönüne değinerek; 19 Mayıs'ın gençlik icin sadece anma yapılan bir gün olmadığını, antiemperyalist mücadelede Süleyman Üstün'ün hayatının örnek alınması gereken bir yaşam olduğunu belirtti.


Toplumcu Kurtuluş Partisi İstanbul İl Başkanı Yusuf Türkoğlu ise konuşmasında Süleyman Üstün'ün eşit, özgür bir dünya için mücadele verdiğini yaşamı boyunca işçi sınıfı mücadelesinden ayrı kalmadığını belirtti.

Anma parti marşının okunmasıyla son buldu.