Hrant Dink’i andık

19 Ocak 2022
hrant dink

İşbirlikçi oligarşinin bütün fraksiyonlarının suç ortaklığıyla Amerikancı-Fethullahçı kontrgerillanın piyonu dinci faşist bir çete eliyle öldürülen Hrant Dink’i sevgi ve saygıyla andık. Ermeni halkının sosyalist evladı Hrant Dink 15 yıl önce 19 Ocak 2007’de öldürülmüştü.

Çifte komplo

Hrant Dink, Türkiye ve bölge halklarının emperyalizmin ve kapitalizmin kışkırttığı kan davalarını aşarak toplumcu bir düzende kardeşçe yaşamasını savunan bir devrimciydi. Onu öldürtenler hem bir sosyalistten “kurtuldular” hem de işledikleri cinayeti Türkiye’yi bölüp parçalamak amacıyla kullanma sahtekârlığına başvurdular. Cinayeti sömürerek orduyu etkisizleştirme harekâtını adım adım ören kumpas davalarının ortamını hazırladılar. 15 Temmuz 2016 Amerikancı-dinci darbesinin yolunu açtılar. Fakat ne yaptılarsa olmadı, ulusal demokratik geleneğe sahip çıkan ordunun ve halkın darbeye karşı büyük savunmasını aşamadılar. Darbe ezildi. Vatan cumhuriyet emek mücadelesi sürüyor.

Komplo aşılacak

Hrant Dink’in anısı, NATO’ya ve İMF’ye körü körüne bağlılığı savunan işbirlikçi ve bölücü çevrelerin sahte demokrasi havariliğinde değil, emperyalizmin, gericiliğin ve vurgunculuğun istibdadına son vermeye çalışan ulusal demokratik güçlerin mücadelesinde yaşıyor. Hrant’ın anısını sahte arkadaşlar değil dil din mezhep farkı gözetmeden emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı mücadele edenler savunuyor.

Hem AKP’yi hem sarı muhalefeti reddeden vatan cumhuriyet emek mücadelesiyle halkın iradesini hayata geçirmeyi görev edinen ulusal birlik hükûmeti kurulacak. İşçileri, çiftçileri, şehir emekçilerini, esnafı, emeklileri sömürü ve yoksulluktan kurtaracak olan bağımsız bütün laik demokratik toplumcu cumhuriyetin yolu böyle açılacak.