Geçici ateşkes anlaşması

22 Kasım 2023

Filistin halkının ulusal isyanına karşı İsrail’in sömürgeci katliamının 46. gününde (21 Kasım 2023) İsrail ile Filistin Direnişi arasında dört günlük geçici ateşkes anlaşmasına varıldı. Gelen haberlere göre, geçici ateşkes sırasında, İsrail elinde esir tuttuğu 150 Filistinli kadın ve çocuğu, Filistin 50 kadın ve çocuğu serbest bırakacak. İsrail, Gazze’ye belli bir oranda gıda, su, tıbbi malzeme ve yakıt girişine engel olmayacak. Ateşkesin yarın (23 Kasım Perşembe) yürürlüğe girmesi beklenirken İsrail Gazze’ye bombardımanını bugün de sürdürüyor.

Filistin’in 7 Ekim 2023 ulusal isyanı karşısında rezil olan İsrail, öfkesini dizginsiz katliama yönelerek çıkardı. Gazze’yi serbest bomba atış alanına çevirip yakıp yıktı. Hastaneleri ve okulları yerle bir etti. Susuz, gıdasız, ilaçsız, hastanesiz, elektriksiz, yakıtsız, evsiz bıraktığı bir buçuk milyon sivili yerinden yurdundan sürdü. Bombardımanla yıkılan binaların enkazı altında kalan sayısı belirsiz kayıplar bir yana, 5 bin 840’ı çocuk, 3 bin 920’si kadın, 14 bin 828 Filistinliyi öldürdü.

Ölçüsüz saldırganlık ters tepti
İsrail sömürgecilerinin Amerikan emperyalizminin yönetiminde sürdürdüğü sınırsız katliam bütün dünya halklarının protestosuna yol açtı. İsrail’in soykırımına ortak olmak istemeyen devletler diplomatik yollarla İsrail’i kınadılar, ateşkes istediler. Gazze’yi işgal etmeye kalkan İsrail ordusu Filistin gerillaları karşısında ciddi kayıplar verdi. Filistin halkı benzersiz kayıplarına rağmen sabırla direndi, baş eğmedi, teslim olmadı. İsrailli esir ailelerinin ateşkes ve barış isteyen gösteri ve protestoları dinci militarist İsrail hükûmetini köşeye sıkıştırdı. Katliam, Amerika’nın ve İsrail’in siyasal amaçlarına hizmet etmekten çıktı, onları siyasal açıdan zayıflatan bir olaya dönüştü. İsrail’in ölçüsüz saldırganlığı Amerika’nın dünya ve bölge hâkimiyeti, İsrail’in bölge hâkimiyeti planlarına yarar sağlamaktan çıktığı anda, ABD ve sömürgeci uzantısı İsrail geçici ateşkese razı olmak zorunda kaldılar.

Filistin için adalet
Filistin Direnişi ile işgalci İsrail arasında varılan dört günlük ateşkesi bir başlangıç olarak destekliyoruz. Dört günlük ara, gerçek bir ateşkese dönüştürülmelidir. Gazze’ye yönelik bombardıman ve abluka sona erdirilmelidir. İsrail’in sömürgeci işgali bitmeli, Filistin halkı bağımsız devletine kavuşmalıdır. Türkiye, Filistin’e yönelik siyasi, diplomatik ve insani desteğini, İsrail’le askerî ve ticari ilişkilerini keserek güçlendirmelidir. Türkiye’nin ve bölge halklarının zararına çalıştığı, emperyalizmin ve sömürgeciliğin insanlık dışı çıkarlarına hizmet ettiği bir kez daha kanıtlanan Kürecik ve İncirlik üslerine el koymalı, İsrail işgalcilerine ambargo uygulamalıdır.

Zafer, direnen Filistin halkının olacak.