Anıyoruz

04 Kasım 2022

Muhsin Gökhan Kaplan 10 Ocak 1963’te Tarsus’ta doğdu. Cumhuriyet İlkokulunu bitirdikten sonra Kasım Ekenler Ortaokulunu tamamladı. Lise öğrenimine 1978’de Tarsus Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümünde başladı.

Devrimci siyasal-toplumsal mücadeleye çok erken yaşlarda katıldı. İşçi sınıfının yolunu seçti. İlerici Liseliler Derneği İLD’ye üye oldu. Yiğitliği, fedakârlığı ve güler yüzüyle öne çıktı. Endüstri Meslek Lisesinde okurken faşistler tarafından silahlı saldırıya uğradı ve yaralandı. İyileştikten sonra devrimci mücadelesini sürdürdü. İLD Tarsus sorumlusu ve İlerici Gençler Derneği İGD Tarsus Yönetim Kurulu üyesi oldu.

12 Eylül 1980 darbesinden sonra sıkıyönetimce aranmaya başladı. Türkiye Komünist Partisi TKP’ye katıldı. Şehir değiştirip gizlilik koşullarında yaşamak zorunda kaldı. Hastalandı, cuntanın ağır baskısının hüküm sürdüğü zifirî karanlık ortamda, üstelik üç abisi faşizmin hapishanelerinde tutulmaktayken, tedavisini yaptıramadı. Gök ekin iken biçildi, 4 Kasım 1981’de Ankara’da öldü.

Kısacık yaşamına koskoca bir mücadeleyi sığdırdı. Unutulmadı, unutulmayacak.