21 Mart bayramını kutluyoruz

21 Mart 2022

21 Mart Nevruzdur, Batı Asya ve Orta Asya halklarının yeniden doğuş/bahar bayramıdır. 21 Mart Newrozdur, Kürt halkının ulusal bayramıdır. 21 Mart Dünya Irkçılıkla Mücadele Günüdür. 21 Mart Dünya Nevruz Bayramıdır.

Dünya halklarının ortak bayramı olan 21 Martı emperyalizme, sömürgeciliğe, despotizme, şovenizme ve ırkçılığa karşı mücadele ve dayanışma günü olarak kutluyoruz.

21 Martın mücadele ve dayanışma ruhunu korumak, Amerikan emperyalizminin ve NATO’nun dünyayı 1917 Sovyet devriminin öncesine döndürmek, yeryüzünden sosyalizmin ve devrimin en küçük izini bile silmek amacıyla dünya halklarına saldırdığı koşullarda yaşamsal önem taşıyor.

Ukrayna’daki savaş ABD ve NATO’nun sözünü ettiğimiz saldırısının parçası olarak ortaya çıktı. Amerikan emperyalizminin şöhretli ideologu Francis Fukuyama’yı hatırlarsınız. Orta ve Doğu Avrupa ile Sovyetler Birliğinde meydana gelen 1989-1991 karşıdevrimleriyle kapitalizmin sonsuza dek zafer kazandığını, sosyalizmin sonsuza dek yenildiğini, dolayısıyla tarihin sona erdiğini iddia ederek kendini rezil etmişti. Francis Fukuyama, bu kez de Rusya’nın kesin yenilgiye uğrayacağını iddia ederken Ukrayna’nın nasıl emperyalizmin aleti olarak kullanıldığını itiraf ediyor. “Şu anda bile Ukrayna kuvvetlerinin Ukrayna dışından faaliyet gösteren NATO istihbaratı tarafından yönlendirilmekte olduğunu varsayıyorum” diyor. (“Preparing for Defeat”, American Purpose, 10 Mart 2022)

Ukrayna, Rusya ve Belarus halkları, Ukrayna halkının ulusal egemenliğini Şubat 2014 faşist darbesiyle gasbederek Ukrayna’yı Rusya’ya karşı saldırı üssüne dönüştüren Amerikan emperyalizminin emrindeki NATO kuvvetlerini yenecek, emperyalist savaş blokunun hevesini kursağında bırakacaktır.

Aynı şekilde, işçi sınıfımız, şehir ve köy emekçilerimiz başta olmak üzere ülkemizin ve bölgemizin ulusal demokratik güçleri, Türkiye, Suriye, Irak ve İran’ı çökertmek için Amerikan emperyalizminin emrinde savaşan dinci mezhepçi ve etnik şovenist terör örgütlerine karşı birleşecek, halklarımızın emperyalizme ve feodal/kapitalist işbirlikçilere karşı dayanışmasını örecektir.

21 Mart 2022, Amerikan emperyalizmine ve NATO’ya karşı halkların zaferini müjdelesin.