Suriye kazanacak

Haberler
07 Nisan 2017
Amerikan emperyalizmi bu sabaha doğru (7 Nisan 2017) uluslararası hukuku bir kez daha ayaklar altına alarak Suriye’ye barbarca saldırdı. İdlib’i işgal altında tutan El Kaideci çetelerin 4 Nisan’da Han Şeyhun kasabasında düzenlediği kimyasal saldırı provokasyonunu bahane eden ABD, Akdeniz’deki savaş gemilerinden atılan 59 füzeyle Suriye ordusunun Humus yakınlarında bulunan Şayrat hava üssünü vurdu. Saldırıda 4’ü çocuk 9 sivil öldü. 6 uçak kullanılamaz hâle geldi.
 
Suriye halkının yanındayız
Amerikan emperyalizminin tamamen uydurma bir gerekçeyle bağımsız ve egemen bir ülkeye saldırmasını protesto ediyoruz. Türkiye’nin işçileri, şehir ve köy emekçileri, bütün yurtseverleri, emperyalizme karşı direnen Suriye halkının yanındadır.
 
Suriye halkı bütün dünya halkları gibi güngörmüş, sabırlı ve kahraman bir halktır. ABD güdümündeki emperyalist savaş blokunun örgütlediği terör çetelerine karşı 6 yıldır savaşan Suriye halkı, ABD’nin bozgunun eşiğine gelen uşaklarını kurtarmak için yaptığı bu saldırıya da baş eğmeyecektir. Vatanının her karış toprağını emperyalizmin ve gericiliğin uzantısı çetelerden temizleyecektir.
 
Saldırganın şakşakçıları
ABD’nin saldırısını İsrail, Arabistan, İngiltere ve Avrupa Birliği derhâl destekledi. Emperyalist savaş blokunu oluşturan egemenlerin emperyalist vahşeti desteklemesine hiç şaşırmıyoruz. Herkes doğasına uygun davranır. Emperyalistler, siyonistler, gerici egemenler doğalarının gereğini yerine getirdi.
 
Büyük aymazlık
Peki, yeni Osmanlı hayaliyle Suriye’yi yangın yerine çeviren, akılsız başıyla Türkiye’yi de tutuşturan, 15 Temmuz darbesiyle karşılaşınca “üst akıl”dan, “siyonist-haçlı ittifakı”ndan, “NATO komplosu”ndan, “Amerikan derin devleti”nden şikâyetçi olan AKP yönetimi ne yaptı dersiniz? Kardeş Suriye halkının yanında yer aldı mı? Saldırgan emperyalistlere karşı uluslararası hukuku, halkların dostluğunu, sorunların barış yoluyla çözülmesini savundu mu? İftiharla kurucusu olduğu Astana sürecini hatırlatarak saldırganları kınadı mı? Ne gezer!
 
AKP yönetimi büyük bir aymazlıkla saldırıya onay verdi. Sevinç çığlıkları atarak ABD saldırılarının kesintisiz devam etmesini istedi. Uçuşa yasak bölge ilan edilmesini, güvenli bölgeler oluşturulmasını, Esad yönetiminin Suriye’den uzaklaştırılmasını talep etti. “Esad yönetiminin cezalandırılması konusunda üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız” dedi.
 
Saldırganları durduracağız
Türkiye sahadaki gerçeklerden bu kadar uzak, olguları kavramaktan bu kadar aciz bir yönetimi asla hak etmiyor. 15 Temmuz darbesi ile ABD’nin Suriye saldırısı arasındaki bağı göremeyen, emperyalizmin ve siyonizmin hedeflerini paylaşan bir yönetim Türkiye’nin felaketidir. Suriye’nin bölünmesinin Türkiye’nin bölünmesinin ilk adımı olduğunu, Suriye’nin yıkılmasının Türkiye’nin yıkılmasının başlangıcı olduğunu hâlâ anlamayanlara Türkiye halkı gereken ulusal demokratik tepkiyi gösterecektir.
 
Hiç kuşkunuz olmasın, Amerikan emperyalizmi ve bütün işbirlikçileri yenilecek. Suriye halkı kazanacak. Suriye halkıyla birlikte Türkiye halkı da kazanacak.