Rusya Büyükelçisine suikast

Haberler
19 Aralık 2016

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov bugün (19 Aralık 2016 Pazartesi) akşam saat 7’de Ankara’da Çağdaş Sanatlar Merkezinde bir fotoğraf sergisinin açılışında konuşma yaparken suikasta uğradı. Büyükelçiyi öldüren ve üç kişiyi yaralayan suikastçının Mevlüt Mert Altıntaş adlı bir polis olduğu resmen açıklandı.

Rusya-Türkiye ilişkilerini düzeltmek için gösterdiği seçkin çabalarıyla tanınan Büyükelçi Andrey Karlov’un acı kaybı nedeniyle ailesine, yakınlarına ve dost Rusya halkına başsağlığı diliyoruz.

Amerikan-NATO komplosu
Rusya Büyükelçisine yapılan suikast Türkiye’yi bölüp parçalamak için harekete geçen ABD-NATO’nun kontrollü kaos planının parçasıdır. Geçen yıl Suruç katliamıyla başlatılan kontrgerilla katliamları ile Rusya’ya ait bir savaş uçağının vurulması provokasyonu, Türkiye’yi toptan teslim alma harekâtının ön adımlarıydı; 15 Temmuz Amerikancı-Fethullahçı darbesini hazırlamak üzere yürürlüğe konmuştu.

Yeni hamle
Ne var ki, 15 Temmuz darbesi ordunun, emniyetin ve halkın direnişiyle bastırıldı. Darbenin bastırılmasıyla planları kesintiye uğrayan ABD, darbenin başarısızlığına yol açan nedenleri kendince değerlendirdikten sonra yeniden harekete geçti. Beşiktaş’ta ve Kayseri’de yapılan kontrgerilla katliamlarının ardından Rusya Büyükelçisinin öldürülmesi, Türkiye’nin çökertilmesi ısrarından vazgeçmeyen Amerika’nın yeni bir darbe için koşulları yaratma gayretinin göstergesidir.

Zehirli düşmanlık havası
Halep’in terör çetelerinden kurtarılmasıyla ağır bir yenilgiye uğrayan emperyalizm, Suriye’nin Halep zaferine kara çalmak üzere antiemperyalist direniş cephesine karşı dünya çapında psikolojik savaş açtı.

AKP ise, üstelik Halep’te diplomatik çözüme destek verdiği hâlde, emperyalistlerin bu kampanyasına katıldı. Emperyalizmin mezhepçi terör çeteleri eliyle yürüttüğü işgale direnen Suriye halkının dostu laik kesimlere, Alevi toplumuna, Şiilere karşı düşmanlık körüklendi. Suriye, İran, Irak, Rusya şeytanlaştırıldı.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesi, işte bu zehirli düşmanlık ortamının oluşturulmasının hemen ardından geldi. Büyükelçi suikastı apaçık bir kontrgerilla provokasyonudur.

Ders çıkaralım
Emperyalizmin teori ve pratiğinden; dünya, bölge ve Türkiye tarihinden; 15 Temmuz öncesi ve sonrasından ders almayanlar, artık bu suikasttan ders almalıdır.

Emperyalizme elini veren kolunu kaptırır. Emperyalizme karşı kesin tutum almak ülkemiz için varlık yokluk meselesidir.

Emperyalizme karşı Türkiye-Rusya dostluğu vazgeçilmezdir. Rusya-Türkiye dostluğunu yıkmak, Türkiye Cumhuriyetini yıkmanın ön adımıdır.

Suriye’yle dayanışmak, Türkiye halkının yüksek menfaatleri gereğidir. Suriye’nin bölünüp parçalanması, Türkiye’nin bölünüp parçalanmasının yolunu açar. Irak’ın parçalanması, Türkiye’nin de bölünmesinin eşiğidir.

Türkiye’nin, Suriye’nin, Irak’ın, İran’ın, Rusya’nın kaderi birdir. Rusya’ya, Suriye’ye, Irak’a ve İran’a düşmanlığı körüklemek; Türkiye halkına, Türkiye Cumhuriyetine kötülük etmektir. Bağımsız, demokratik, laik, sosyal hukuk cumhuriyetini yıkmaya çalışanlar; gericiliği ve şovenizmi yayanlar; halkı bölüp parçalayanlar emperyalizmin silahlı saldırısına hizmet ederler.

İşçi sınıfı, şehir ve köy emekçileri, bütün Türkiye halkı emperyalizmin ve uzantılarının kontrgerilla harekâtına karşı ulusal demokratik cephede birleşmeyi mutlaka başaracaktır.