Reyhanlı katliamını kınıyoruz

Haberler
12 Mayıs 2013

Dün (11 Mayıs 2013) öğleden sonra Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde on beş dakika arayla gerçekleştirilen iki bombalı araç saldırısında ilk haberlere göre 44 yurttaşımız öldü, 19’u ağır olmak üzere 100’ün üzerinde yurttaşımız yaralandı. Reyhanlı halkının, Hatay halkının ve bütün Türkiye halkının derin acısını paylaşıyor, yaralı yurttaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.
 
Sorumlular belli
Halkı hedef alan bu katliamın sorumluları emperyalizm ve işbirlikçileridir, emperyalist savaş blokudur. ABD, İsrail, Fransa, İngiltere, bağımsızlığını ve egemenliğini korumak isteyen Suriye’yi yıkmak ve parçalamak için uzun süredir savaş yürütüyor. Bu savaşta taşeron olarak kullandıkları Arabistan, Katar ve AKP iktidarı eliyle besledikleri, eğittikleri ve silahlandırdıkları gerici-faşist El Kaide ve Hür Suriye Ordusu çetelerinin vurucu gücünden yararlanıyorlar. AKP iktidarı Osmanlı imparatorluğunu diriltmeyi amaçlayan mezhepçi ve yayılmacı hayalleri uğruna, boydan boya Suriye sınırını ve özellikle Hatay bölgesini, bütün uyarılara rağmen, emperyalist-siyonist istihbarat örgütlerine ve bu katil sürülerine bıraktı.
 
AKP sorumluluktan kaçamaz
Oysa emperyalizme ve gerici-faşist çetelere elini veren kolunu kaptırır. Komşu Suriye’yi yakmak için kiralık kundakçı kullanan AKP yönetimi, sonuçta yangını Türkiye topraklarına sıçrattı. Partilerin, sendikaların, derneklerin, barışsever ve yurtsever bütün çevrelerin muhalefetini hiçe sayarak savaş politikasında ısrar eden AKP, Reyhanlı katliamının sorumluluğundan kaçamaz. Türkiye halkı, AKP’nin kendi sorumluluğunu gizlemek için, katliamı  Suriye yönetiminin üzerine yıkma kurnazlığına prim vermeyecektir.
 
Yeni felaketleri önlemek için
AKP, daha da geç olmadan bütün bölge halkları gibi Türkiye halkına da ölüm ve yıkım getiren savaş politikasından vazgeçmelidir. Suriye sınırını emperyalist istihbarat örgütlerine ve çetelere bırakma politikasını derhâl terk etmelidir. Türkiye topraklarında barındırdığı ve her yolla desteklediği kiralık çeteleri sınır dışı etmelidir.
 
Bütün barışseverleri ve yurtseverleri AKP’nin Suriye’ye savaş politikasına karşı daha güçlü ve birleşik bir direniş ortaya koymaya çağırıyoruz.