Newroz Piroz Be

Haberler
17 Mart 2013

Kürt halkının ulusal bayramı Newroz, BDP'nin düzenlediği etkinliklerle bugün (17 Mart 2013 Pazar) kutlanmaya başlandı. Van, Şırnak, Bingöl, Ağrı, Mardin, Dersim, Erzincan, Erzurum, Antep, Osmaniye, İskenderun, Konya, Adana, Mersin, Antalya, İzmir, Bursa, Sakarya, Eskişehir, Ankara ve İstanbul'da yapılan mitinglere yüz binlerce insan katıldı.

Kürt halkı ile komünist, sosyalist ve devrimci demokrat güçlerin coşkuyla kutladığı Newroz, bu yıl “Öcalan'a Özgürlük, Kürtlere Statü” sloganıyla gerçekleştirildi. BDP-DTK yönetici ve temsilcilerinin yaptığı konuşmalarda barış özlemi dile getirildi, Öcalan ile AKP hükümeti arasında başlayan müzakere sürecine destek verildi. Öcalan'ın barışçı çözüm için hazırladığı planın 21 Mart'ta Diyarbakır'da yapılacak büyük Newroz kutlamasında açıklanacağı duyuruldu. Planın yaklaşık otuz yıldır süren savaşı durduracağı; Türk ve Kürt gençlerinin birbirini öldürmesine son vereceği; Türk, Kürt, Arap ve Fars halklarının barış içinde, eşit ve özgür yaşamasının yolunu açacağı; bütün bölge halklarına demokrasi getireceği umudu haykırıldı.

Newroz etkinliklerine damgasını vuran olgu, zalim hükümdar Dehak’a karşı Demirci Kawa’nın yaktığı isyan ateşini çağlar boyunca taşıyarak Newroz'u bugüne getiren Kürt halkının barış özlemi ile temel haklarını barışçı görüşmelerle elde etme iradesiydi. Bu özlemi ve iradeyi saygıyla karşılayıp gereğini yapmak ve halkların dostluğunu kurmak yerine, bencil amaçlarla sömürerek oyalama politikası gütmeyi kurnazlık sayan işbirlikçi kapitalist egemenleri şimdiden uyarıyoruz: Halklar kendilerini bir kez daha hayal kırıklığına uğratanları asla affetmeyecekler.