Mustafa Suphi'lere enternasyonal anma

Haberler
04 Şubat 2013

28/29 Ocak 1921'de Karadeniz'de burjuvazinin kanlı pususuyla katledilen 15'ler, 3 Şubat 2013 Pazar günü Berlin'de enternasyonal bir etkinlikle anıldı.

Son yıllarda çeşitli platformlarda geniş katılımlı yapılan 15'lerin anmaları, bu yıl, Alman Komünist Partisi'nin (DKP), Kürdistan Dayanışma Komitesi'nin (KDK) desteği ve Berlin Emek ve Demokrasi Platformu (BEDEP) üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Etkinlikle, 5 Ocak 1980'de Berlin'de katledilen Celalettin Kesim yoldaşın anmasında oluşturulan çerçeve pekiştirilerek, anmaya Alman dostların ve yoldaşların da katılımı sağlandı.

Devrim şehitleri için saygı duruşuyla başlayan etkinliğimiz, kısa bir film gösterimi ile devam etti. Berlin'in en ''genç kalmış'' komünisti Hasan Tezcan yoldaşın yaptığı açılış konuşmasının ana konusu, 15'lerin tarihçesi ve TKP'nin kuruluş dönemi idi.

KDK sözcüsü ve Junge Welt (Gençlik Dünyası) yazarı Dr. Nick Brauns, konuşmasına 15'lerle başladı. Toplumsal muhalefete yönelik katliamlar ve cinayetler zinciri üzerinde durdu. Bu zincirin son halkası olarak Ocak ayında Paris'te düzenlenen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez suikastine değindi.

DKP temsilcisi Stefan Natke yoldaş da, konuşmasında, 15'lerin arasında bulunan Ethem Nejat'ın Berlin'de yaşamış bir Spartakist olduğunu ve gene Ocak ayında katledilen Rosa Luksemburg ile Karl Liebknecht'in yoldaşı olduğunu belirtti. Emperyalizme ve kapitalizme karşı enternasyonal mücadelenin önemini vurguladı.

Soru cevap kısmında, özellikle 15'lerin yanında olan Maria yoldaşın da anılmasının ve TKP tarihi üzerinde araştırmalar yapılarak yayınlanmasının önemine değinildi.

Seneye daha geniş çerçeveye çekilmesi niyetleri ile bitirilen etkinliğimizde, özellikle Avrupa'da yapılan 15'lerin anma etkinliklerinin enternasyonalleşmesi, katılımcıların beğenisini kazandı.