Mehmet Bozışık Yoldaşı andık

Haberler
29 Ağustos 2019

Toplumcu Kurtuluş Partisi (1920 TKP) üyeleri 21. ölüm yılında Mehmet Bozışık Yoldaşı andı. Anmaya İlerici Gençler ve parti dostları da destek verdi.

97 yıllık yaşamını son anına kadar mücadele ederek geçiren partimizin ulu çınarı Mehmet Bozışık (Boz Mehmet)  Yoldaşımızın anması, Türkiye işçi sınıfının, şehir ve köy emekçilerinin Bağımsızlık, Demokrasi ve Sosyalizm mücadelesinde yitirdiğimiz tüm Yoldaşların anısına, Enternasyonal Marşı eşliğinde yapılan saygı duruşu ile başladı.

Daha sonra parti adına yapılan konuşmalarda; 1901 yılında Kavala'da doğan Mehmet Bozışık’ın Yoldaşın tütün işçiliği yaptığı sırada komünist ideoloji ve TKP ile tanışarak 1927 yılında Parti üyesi olduğu ve 1932 yılında Merkez komiteye seçildiği vurgulandı.
    
Mücadelede süreklilik, istikrar, inat ve direncin bir sembolü olan Mehmet Bozışık’ın 9 kez tutuklanmasına, 16 yıl hapis yatmasına, 5 kez sürgün edilmesine rağmen asla geri adım atmadan, taviz vermeden Kapitalizme ve Emperyalizme karşı işçi sınıfının ve ezilen halkların kurtuluşu için mücadele ettiği belirtilerek,  yaşadığı zor koşulların ve olumsuzlukların onu işçi sınıfının mücadelesine olan bağlılığından yaşamının son anına kadar koparamadığı anlatıldı.

Yoldaşları, dostları, öğrencileri olarak bize seslendiği gibi "Mücadeleye Devam Zaferimizin Teminatıdır" denilerek, Vatan, Cumhuriyet, Emek mücadelesinin inatla ve ısrarla sürdürüleceği vurgulandı.

Anma, TKP Marşı eşliğinde yapılan saygı duruşu ile son buldu.