Mehmet Bozışık yoldaşı andık

Haberler
28 Ağustos 2017

27 Ağustos 1998'de yitirdiğimiz ulu çınar Mehmet Bozışık yoldaşı aramızdan ayrılışının 19. yıldönümünde mezarı başında andık.

19 yıl önce rahatsızlığı nedeniyle yitirdiğimiz Boz Mehmet'i her yıl olduğu gibi yoldaşları, öğrencileri, dostları olarak unutmayarak Feriköy mezarlığındaki kabri başında bir araya geldik.

11.00'de başlayan anma, başta Bozışık yoldaş olmak üzere bağımsızlık, emek ve sosyalizm mücadelesinde yaşamını yitiren tüm devrim şehitleri adına saygı duruşu ve Enternasyonal marşının okunmasıyla başladı.

Mezarı başında bir araya gelen mücadele arkadaşları, öğrencileri, dostları söz alarak Boz Mehmet'i ve mücadelesini anlattı. Toplumcu Kurtuluş Partisi İstanbul İl Başkanı Yusuf Türkoğlu; bugün içinde bulunduğumuz mücadeleyi kaçınılmaz kılan koşulların, Mehmet Bozışık'ın mücadele azmi ve sınıf bilinciyle işlediği yaşamından örnek alınarak aşılabileceğini dile getirdi. Bozışık yoldaşın örgütlü mücadeleden geri durmayan, son nefesine kadar yaşamını bu inançla ören duruşunun unutulmaması ve yaşatılması gerektiğini belirtti. Daha sonrasında komünist yoldaşları, İlerici Gençlik'ten öğrencileri, işçi arkadaşları da söz alarak Bozışık yoldaşı selamladılar.

Anma TKP marşının okunması ve mezara karanfillerin bırakılmaıyla son buldu.

Bozışık yoldaşın anmasının ardından aynı mezarlıkta kabri bulunan Berkin Elvan da ziyaret edildi. Mayıs-Haziran Büyük Halk Direnişi'nde polisin attığı gaz kapsülüyle başından vurularak yaşamını yitiren Berkin Elvan, AKP'nin gericilik, vurgunculuk ve savaş politikalarının ülkede Gezi direnişiyle, en büyük kitlesel tepkilerle karşı konulduğu dönemde katledilmişti.