Katil AKP Suriye’den elini çek

Bildiri
26 Mart 2014

Vurgunculuk, gericilik ve savaş rejiminin efendisi AKP hükümeti tarafından Suriye ile gerginlik giderek tırmandırılıyor. Önce Niğde’de gerçekleştirilen Irak Şam İslâm Devleti Örgütü IŞİD saldırısı gündeme geldi. Hemen ardından Suriye’ye ait bir savaş uçağı, sınır ihlali yaptığı gerekçesi ile Türk Silahlı Kuvvetleri TSK uçakları tarafından düşürüldü. Uçak ile ilgili tartışmalar sürerken bir yandan da Süleyman Şah türbesine yönelik IŞİD tehditleri bahane edilerek Suriye topraklarında gerçekleştirilebilecek olan yeni operasyonlar gündeme getiriliyor. Bir yandan da Suriye radarlarının TSK uçaklarını taciz ettikleri haberleri pompalanıyor.

Cumhurbaşkanı, başbakan, yandaş ve yatık medya ağız birliği etmiş şekilde, büyük bir hevesle Suriye’ye yapılması olası askerî saldırı planlarından bahsediyor. Erdoğan Suriye uçağının düşürüldüğü haberini seçim çalışmaları için Ordu’da gerçekleştirdiği miting sırasında muzaffer komutan edalarıyla duyuruyor. Halkları birbirine kırdıracak olan savaş kışkırtıcılığı politikasını hızla oya tahvil etmeye çalışıyor. AKP hükümeti bir yandan da emperyalizmin Suriye halklarına dönük olarak başlattığı yeni saldırı dalgasında rol kapmaya çalışıyor. Emperyalist savaş blokuna yaranma telaşı güdüyor.

Mayıs-Haziran 2013 Büyük Halk Direnişi ile ölümcül darbe alan AKP gerginlik politikası ile yeniden itibar kazanmaya çalışıyor. Oysa tarih gösteriyor ki böylesi politikalar halkları birbirine kırdırmaktan başka bir sonuç vermez. Ama gözünü iktidar ve para hırsı bürümüş AKP hükümeti tarihsel gerçeklerle değil, efendilerine yaranma telaşıyla, iktidarını koruma kaygısıyla hareket ediyor.

Emperyalist savaş blokunun emrindeki bir savaş hükümeti olan AKP’yi durdurmak için; ülkemizde ve bölgede halkların kardeşliğine dayalı bir barışı sağlamak için; emperyalist haydutları ülkemizden ve bölgemizden kovmak için vurgunculuk, gericilik ve savaş rejimine son verelim! Halkın elinden gasbedilen egemenliğe doğrudan halkın el koymasıyla kurulacak halk iktidarı için mücadeleyi yükseltelim.