İşçi sınıfının Süleyman'ı anıldı

Haberler
20 Mayıs 2017

19 Mayıs 2007’de yitirdiğimiz Süleyman Üstün’ü dün (19 Mayıs 2017 Cuma) aramızdan ayrılışının onuncu yılında, Zincirlikuyu mezarlığındaki kabri başında andık.

1920 TKP İstanbul İl Örgütü’nün düzenlediği törene, Süleyman Üstün’ün ailesi, İKD’li kadınlar, TÜM-İGD’li gençler, işçi ve öğretmen hareketinden ve sendikalardan dostları ile 1920 TKP'li yoldaşları katıldı. Kabri başında bağımsızlık, laiklik, demokrasi ve sosyalizm mücadelesinde yitirdiğimiz bütün devrimciler için saygı duruşu ve ardından konuşmalar yapıldı, anılar anlatıldı. Konuşmalarda vatan, cumhuriyet ve emek düşmanı emperyalizm ve işbirlikçilerine karşı birleşmenin önemi vurgulandı.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da onu ve ailesini yalnız bırakmayan dostları Süleyman Hoca'nın isminin örgütlülükle yaşayacağını yineledi ve onun adına yazılan şiirlerin okunduğu, filmlerin gösterildiği, anıların anlatıldığı bir etkinlik düzenlenmesi sözüyle tekrar bir araya gelineceği vurguladı.

Süleyman Üstün kimdir?
1927’de Tekirdağ’da bir çiftçi ailesinde doğan Süleyman Üstün Kepirtepe Köy Enstitüsü’nü bitirdikten sonra köy öğretmeni olarak göreve başladı. 1960’ların devrimci öğretmen hareketine yön veren Türkiye Öğretmenler Sendikası TÖS’ün kurucularından oldu. Emperyalizme ve gericiliğe karşı bağımsızlık, laiklik, demokrasi mücadelesi içinde sosyalizmi benimsedi. Öğretmen hareketinden işçi hareketine geçiş yaptı. 1960’ların ve 1970’lerin devrimci yükseliş dönemlerinde DİSK saflarında sayısız işçiyi eğitti. 15-16 Haziran 1970 Büyük İşçi Direnişi’nin örgütçüleri arasında yer aldı. 1960’ların işçi ve halk hareketini boğmak için emperyalizmin ve işbirlikçi büyük burjuvazinin tezgâhladığı 12 Mart 1971 askerî darbesine karşı ülke içinde, 1970’lerin görkemli devrimci dalgasını boğmak için yine aynı çevrelerin düzenlediği 12 Eylül 1980 askerî darbesine karşı sürgünde mücadelesini sürdürdü. 19 Mayıs 1991’de Türkiye’ye geri döndü. Birleşik Metal-İş, Harb-İş ve Petrol-İş’te sendikal eğitimci olarak çalıştı. Büyük işçi önderi Kemal Türkler’in, işçilerin eğitimi alanındaki yaratıcı ve  özverili çalışmaları nedeniyle “işçi sınıfının Süleyman’ı” adını taktığı Süleyman Üstün, ülkemizin en parlak sendikal eğitimcilerinden biriydi.

İşçi eğitimciliğinin yanı sıra öğretmen boykotlarının, işçi grevlerinin örgütleyicisi, 1 Mayıs’ların, büyük mitinglerin unutulmaz ajitatörü olan Süleyman Üstün, Mustafa Suphi’lerin, İsmail Bilen’lerin örgütü TKP’nin devrimci sıra neferiydi. Kadın hareketinin, gençlik hareketinin, köylü-kooperatif hareketinin, kamu emekçisi hareketinin yakın dostuydu.