Düşünce özgürlüğünden asla vazgeçmeyiz

Haberler
15 Ocak 2016

Barış için Akademisyenler İnisiyatifi'nin "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildirisine imza atan 1128 bilim insanına karşı cadı avına girişilmesini protesto ediyoruz.

Erdoğan'ın ağır hakaretlerle hedef gösterdiği akademisyenlerin Sedat Peker tarafından “akan kanlarınızla duş yapacağız” sözleriyle tehdit edilmesini, YÖK'ün ve üniversitelerin imzacılar hakkında soruşturma başlatmasını, savcılıkların gözaltı kararları çıkarmasını, polisin akademisyenleri gözaltına almasını, bir kısım akademisyenin işten atılmasını asla kabul etmiyoruz.

Ekmek su gibi
Düşünce özgürlüğüne ekmek su gibi ihtiyacımız var. Herkesin düşüncesini özgürce dile getirmesi yaşamımızı akılcı biçimde düzenlemenin, özgürlük ve eşitlik içinde birlikte yaşamanın, ülkemizin ve dünyamızın karmaşık sorunlarına çözüm bulmanın olmazsa olmaz koşuludur.

Gözbebeğimiz
Halkın sorunlarına ilgi gösteren, ülkemizin barışa ve esenliğe kavuşması için çözüm öneren akademisyenler halkımızın gözbebeğidir. Aydın düşmanlığı halk düşmanlığıdır. Aydınlarımızın dile getirdikleri düşüncelerin doğruluğundan yanlışlığından bağımsız olarak onları korumak, önerileri üzerinde düşünmek, doğrularını benimsemek, yanlış bulduğumuz görüşleri üzerinde akılcı bir tartışma yürütmek zorunludur.

Zorbalığa baş eğmeyiz
Akılcı tartışma yürütmek yerine zorbalığa başvurmak, beğenmediğimiz görüşleri yasaklamak ve cezalandırmak zorbalıktır. Despotların, mafya babalarının, düşünce polisliğine soyunan kör inanç sahiplerinin zorbalığına hiçbir koşulda baş eğmeyiz.

Hem özgürlük, hem birlikte yaşama iradesi
Türkiye, bölge ve dünya çok ağır bir dönemden geçiyor. Emperyalist savaş blokunun, kaderlerini onlara bağlamış gerici despotların, işbirlikçi kapitalist tekellerin, emperyalizme asker yazılarak dinci, mezhepçi ve etnik şovenist hedeflerine ulaşmaya çalışan kanlı çetelerin yarattığı yaşamsal sorunları hem düşünce özgürlüğüne, hem halklarımızın özgürlük ve eşitlik içinde birlikte yaşama iradesine sahip çıkarak aşma yeteneğine sahibiz.

Emperyalizme ve yerli zorbalara geçit yok
Düşünce özgürlüğünden vazgeçmeyeceğiz. Bilim insanlarımıza saygı ve sevgiyle yaklaşacağız. Halklarımızı emperyalizmin ve işbirlikçilerinin çok yönlü saldırısına karşı birleştireceğiz. Emperyalizmin uzantısı olarak hareket etmeyi çıkar yol sanan çevreleri, halklarımızın bağımsızlığını ve egemenliğini savunarak, barış içinde birlikte yaşama iradesini güçlendirerek, Türkiye'nin, Suriye'nin, Irak'ın emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı birliğini ve bütünlüğünü koruyarak etkisizleştireceğiz.