Dolar milyarderlerinin işçi katliamı

Bildiri
09 Eylül 2014

Parksızlıktan ve meydansızlıktan boğulan Şişli'de Ali Sami Yen stadyum alanını kamudan gasbedip dünyanın en pahalı lüks konut inşaatlarından birini yaptıran Torunlar şirketinde çalışan 10 inşaat işçisi öldü. Tahir Kara, Hıdır Ali Genç, İsmail Sarıtaş, Bilal Bal, Cengiz Tatoğlu, Murat Usta, Menderes Meşe, Vahdet Biçer, Ferdi Kara ile Cengiz Bilgi'nin, asansörün 32. kattan yere çakılmasıyla öldüğü açıklandı.

Uyarılara rağmen
Katliam göz göre göre geldi. Asansörün bozuk olduğu, iki aydır durdurma mekanizmasının çalışmadığı, yirmi gün önce yine yere çakıldığı anlaşıldı. Üstelik İstanbul Tabipler Odası 15 Mayıs'ta işçi sağlığı ve güvenliği açısından gerekli önlemler alınmadığı için bu inşaatta işçi ölümlerinin kaçınılmaz olacağı uyarısı da yapmıştı.

Hem suçlu, hem güçlü
Kâr hırsıyla işçileri gece gündüz çalıştıran (ölümlere yol açan kaza 6 Eylül Cumartesi gecesi saat 8'de meydana geldi), bozuk asansörü bir türlü tamir ettirmeyen büyük patron, küstahlığı da elden bırakmadı. İşçileri dikkatsiz olmakla suçladı ve “bu kaza sektörel bir vakadır” diyerek 10 işçinin ölmesini doğallaştırdı.

“Recep Tayyip Erdoğan imam hatipten sınıf arkadaşımdır” diye övünen büyük patron, AKP iktidarının özel koruması altında olduğu güvencesiyle, hem suçlu hem güçlü olmakta bir sakınca görmüyor.

Büyük sermaye ile hükümetin suç ortaklığı
Azami kâr hırsıyla işçilerin canını hiçe sayma, maliyetleri azaltma kaygısıyla en basit güvenlik önlemlerini bile almama vicdansızlığı, iktidarın işyerlerini denetlememe politikasıyla birleşince sonuç işçi katliamları oluyor. Maden ocakları, tersaneler, inşaatlar, fabrikalar ölüm yuvasına dönüşüyor.

AKP iktidarı, işçilerin canını ve sağlığını büyük vurgunculara kurban etme politikasını, işçi kardeşleriyle dayanışmak için gösteri yapan emekçilerin üzerine tomalarını salarak gösterdi. İşçilerin can güvenliği ve sağlığı için hiçbir önlem almayanlar, katliamın sorumlularını korumak için muhafızlarını anında seferber ettiler.

Hesap soracağız
Katledilen 10 inşaat işçisinin anısı önünde saygıyla eğiliyoruz. İşçilere ekonomik soykırım uygulayan dolar milyarderlerinden, onların koruyucusu ve kollayıcısı gericilik, vurgunculuk ve savaş rejiminden hesap soracağız.