Adalet arayışı

Haberler
17 Haziran 2017

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP milletvekilleri 15 Haziran 2017’de Ankara’dan İstanbul’a “Adalet Yürüyüşü”ne başladı. CHP örgütü de bütün yurttaşlara çağrı yaparak bulundukları illerde “Adalet Nöbetleri” tutmalarını istedi.

Yürüyüş ve nöbet kararı, CHP milletvekili ve eski gazeteci Enis Berberoğlu’nun İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen MİT TIR’ları davasının 14 Haziran’da yapılan son duruşmasında 25 yıl hapse mahkûm edilmesi ve Yargıtay aşaması beklenmeden anında tutuklanıp hapse konulması üzerine alındı.

Vatan cumhuriyet emek için
Adalet yürüyüşüne ve adalet nöbetlerine katılıyoruz. Yargı örgütünün AKP’nin uzantısı durumuna getirilmesini protesto ediyoruz. Keyfî olağanüstü hâl rejimini istemiyoruz. Tek kişi yönetimini kabul etmiyoruz.

Biz yurttaşız, köle değiliz. Düşünce özgürlüğünden vazgeçmeyiz. Halkın iradesinin ayaklar altına alınmasına razı olmayız.

Biz halkız. Cumhuriyet halkın egemenliğidir. Egemenliğin tek kişiye devredilmesine izin vermeyiz.

Emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı bağımsız bütün vatan için, ortaçağ özlemcilerine karşı laik demokratik cumhuriyet için, vurgunculuğa karşı toplumcu cumhuriyet için, adalet istiyoruz.

Bağımsız, demokratik, laik sosyal hukuk cumhuriyeti için adalet istiyoruz.

Haydi vatan cumhuriyet emek için adalet yürüyüşüne!

Haydi vatan cumhuriyet emek için adalet nöbetine!

Vatan cumhuriyet emek için adalet!