8 Mart 2017’de kadınlar hayır diyor

Haberler
08 Mart 2017

Bu yıl ülkemizde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü Erdoğan-AKP yönetimi ile MHP lideri Devlet Bahçeli’nin başkanlık dayatmasına karşı direnerek kutluyoruz. Tanzimat-Cumhuriyetten bu yana işçilerin, şehir ve köy emekçilerinin, bütün yurttaşların elde ettiği haklar gibi, özel olarak kadınların elde ettiği bütün hakların da kaybedilmesi sonucunu doğuracak bu saldırıyı püskürtmek için kadınlar 16 Nisan 2017’de yapılacak olan halk oylamasında hayır diyecek.
 
Halkı bölenler
Başkanlık dayatmasında bulunan iktidar sahipleri emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı mücadele eden bütün yurttaşlarımıza ihanet ettiler. Sömürücü-vurguncu, gerici-mezhepçi bencil çıkarlarına öncelik vermekten vazgeçmediler. Vatanı, cumhuriyeti ve emeği savunmak için harekete geçen ve birleşen halkı felaketin ortasında bile bölmeyi göze aldılar.
 
Siyasal bedel
İktidar sahiplerinin uzun yıllardır kitle tabanı olarak suistimal ettikleri sağcı-muhafazakâr kesimlerin siyasal deneyimlerini küçümsedikleri, onların değişmeye başlayan siyasal tercihlerini gözardı ettikleri, onları kendi tapulu malları saydıkları besbelli. Bu elitist siyasal körlüğün bedelini sözü edilen kesimlerin de içinde bulunduğu halkın demokratik tepkisiyle ödeyecekler.
 
Eşitlik ve özgürlük
Emekçi kadınlar Amerikancı-Fethullahçı 15 Temmuz 2016 darbesine karşı büyük halk savunmasında kahramanca yer aldılar. Emperyalizmin askerliğini yapan dinci-mezhepçi ve etnik-şovenist çetelerin katliamlarına karşı dimdik ayakta durdular. Vatanı, cumhuriyeti ve emeği savunurken kendi özgül haklarını da savundular. Kamusal ve özel hayatta ikinci sınıf olmayı reddettiler. Hem siyasette hem ekonomide, hem fabrikada hem büroda hem tarlada, hem partilerde hem sendikalarda hem meclislerde, hem okulda hem evde eşitlik ve özgürlük istediler.
 
Başımızda despot istemiyoruz
Emekçi kadınlar başkanlık dayatmasına hayır diyerek başlarında despot istemediklerini gösterecekler. Despotizmi toplum yaşamının her alanından silme iradesini ortaya koyacaklar. Emperyalizmin, kapitalizmin ve ataerkil düzenin bütün prangalarından kurtuluşun yolunu açacaklar.
 
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun.