1 Mayıs 2017’yi kutladık

Haberler
03 Mayıs 2017

İşçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü 1 Mayıs, Türkiye’nin her yanında coşkuyla kutlandı.

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Çanakkale, Zonguldak, Antalya, İzmit, Gebze, Çorlu, Edirne, Mersin, Tarsus, Antakya, Gaziantep, Eskişehir, Diyarbakır, Samsun, Kayseri, Adıyaman, Malatya, Kahramanmaraş, Kütahya, Ağrı, Alanya, Artvin, Hopa, Aydın, Batman, Bartın, Bitlis, Çorum, Tunceli, Erzurum, Elazığ, Erzincan, Giresun, Isparta, Konya, Muğla, Muş, Siirt, Sinop, Sivas, Trabzon, Şanlıurfa ve Van gibi şehirlerde toplamda birkaç yüz bin işçi, emekçi, yurttaş sokaklara ve meydanlara çıktı, yürüyüş ve mitingler yaptı.

Taksim yasağı
AKP hükûmeti, bu yıl da İstanbul’da Taksim meydanını işçi sınıfına yasakladı. 1 Mayıs 1977’de Taksim’de Amerikan emperyalizminin ve işbirlikçilerinin gerçekleştirdiği katliamın 40. yılını yerinde anmak ve 1 Mayıs taleplerini orada dile getirmek isteyen işçilere ve dostlarına saldırdı.

Halkın sesi
Türkiye işçi sınıfı, siyasal ve sendikal bölünmüşlüğüne ve bu bölünmüşlüğün yol açtığı ağır zaaflara rağmen 1 Mayıs 2017’de temel taleplerinde ortaklaşabildiğini ortaya koydu. AKP güdümlü sendikaların mitinglerinde de, güya AKP’yle mücadele etmek adına emperyalizme karşı sessiz kalmayı seçen işbirlikçi oportünistlerin güdümündeki sendikaların mitinglerinde de, bütün saptırma gayretleri boşa çıktı, vatan cumhuriyet emek savunuculuğu engellenemedi, halkın ortak sesi bed sesleri bastırdı.

Ortak talepler
Emperyalizme karşı bağımsızlık, terör çetelerinin saldırısına karşı birlik, can güvenliği, emperyalist saldırıya uğrayan halklarla dayanışma, NATO’dan çıkılması, taşeron işçilere kadro, işçilerin kıdem tazminatına dokunulmaması, memurların kadro hakkına el uzatılmaması, insan onuruna yakışır ücret ve maaş, herkese sigorta, parasız sağlık, parasız eğitim, eşit işe eşit ücret, küçük üreticilere sahip çıkılması, bağımsız ekonomi, ulusal tarıma ve sanayiye önem verilmesi, işsizliğe son verilmesi, vurgunculuğa karşı mücadele, başkanlık dayatmasına karşı cumhuriyet, gericiliğe karşı laiklik, özgürlük eşitlik kardeşlik, düşünce ve örgütlenme özgürlüğü, olağanüstü halin kaldırılması, bağımsız ve tarafsız yargı, akıl bilim çağdaşlık, kadın erkek eşitliği, özgür eğitim isteği mitinglere damgasını vurdu.

Müjde
1 Mayıs 2017’de yürüyüş ve mitinglere katılan işçiler, emekçiler, yurttaşlar Türkiye halkının iki yüz yıllık bağımsız, demokratik, laik, sosyal hukuk cumhuriyet mücadelesinin kazanımlarından vazgeçmeyeceğini, ulusal egemenliğini gasbedenlere asla baş eğmeyeceğini gösterdi. Yok hükmündeki bir referandumla oldubittiye getirilen anayasa değişikliklerinin de yok hükmünde kalacağını, halkın ulusal demokratik iradesinin cumhuriyeti bütün gayrimeşru komplolara karşı koruyacağını müjdeledi. Emperyalizmin ve işbirlikçilerinin her türlü saldırısına, zorbalığına ve hilelerine rağmen işçiler, emekçiler, yurttaşlar kendi kaderlerini kendi ellerine alıyor, çok daha kapsamlı mücadelelere hazırlanıyor.