Türkiye ile Rusya, emperyalizmin İdlib’te bütün bölge halklarına kurduğu savaş tuzağını bozdu.
Moskova’da Türkiye ile Rusya arasında imzalanan İdlib anlaşmasını, kendi açımızdan bakıldığında, Türkiye halkının antiemperyalist, yurtsever ve barışsever ulusal demokratik birikimini yansıtan olumlu bir sonuç olarak görüyoruz. Şimdi görevimiz, savaş kışkırtıcısı çevrelerin yeni oyunlarına karşı uyanıklığı asla elden bırakmadan anlaşmanın sahada fiilen uygulanması için gerekeni yapmaktır.

Hatay Valisinin açıklamasına göre, 27 Şubat 2020 gecesi Suriye’nin İdlib kırsalında Suriye uçaklarının düzenlediği hava taarruzunda 33 askerimiz şehit oldu, 32 askerimiz yaralandı. Şehitlerimiz içimizi yakıyor. Hepimizin başı sağolsun. Yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.
Tek bir askerimizin tırnağına bile zarar gelmemesi, ülkemizin daha da büyük felaketlere sürüklenmemesi için içimiz yanarken bile soğukkanlılığımızı korumalı, savaş kışkırtıcısı çevrelerin oyununa gelmemeliyiz.

Toplumcu Kurtuluş Partisi 1920 TKP, İstanbul İl Örgütü 15'leri anmak üzere 26 Ocak Pazar günü İstanbul Tabip Odası Sevinç Özgüner toplantı salonunda bir araya geldi.
Toplumcu Kurtuluş Partisi üye ve dostları anmayı "15'lerin Işığında Emperyalist Saldırganlık ve Vurgunculuk İle Mücadele" başlığıyla gerçekleştirdi.

1920 TKP Toplumcu Kurtuluş Partisi İzmir İl Örgütü, 15'leri andı.
"15'lerin Işığında Emperyalist Saldırganlık ve Vurgunculuk ile Mücadele" başlıklı sunumda günümüz siyasal gelişmeleri ele alındı. Emperyalizmin bölgeye yönelik yoğun saldırıları, dünyada emperyalist yayılmacılığa karşı direniş, ülkedeki muhalefet partilerinin tutumu, emeğin gündemi ve örgütlenme üzerine konuşuldu. Halkın geniş kesimlerinin birliğinin nasıl sağlanabileceği, antiemperyalist bir cephe siyasetinin nasıl oluşturulabileceği tartışıldı.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nın örgütlü olduğu 41 fabrikada yaklaşık 10 bin işçiyi kapsayan metal işkolu grup toplu iş sözleşmesi sürecinde gelinen grev aşaması nedeniyle MESS üyesi patronları ve hükümeti uyarmak amacıyla 19 Ocak 2020 Pazar günü Gebze’de düzenlenen yürüyüş ve miting, işçilerin kitlesel katılımıyla coşkuyla ve grev halaylarıyla gerçekleşti.
Partimiz de,  metal işçilerini haklı ve onurlu mücadelelerinde yalnız bırakmadı.

Trelleborg işçileri 10 Aralık 2019 Salı günü başladıkları grevi coşkuyla sürüyor.
Partimiz 1920 TKP de, savaşsız sömürüsüz bir dünyanın kurulması için mücadeleye devam zaferimizin teminatıdır diyerek “Fabrikalar Kalemizdir” şiarıyla Trelleborg işçileri ile dayanışmasını sürdürecektir.

Toplumcu Kurtuluş Partisi 1920 TKP, Mustafa Suphi ve 14 yoldaşını, Türkiye'de süren anti-emperyalist savaşa katılmak ve Türkiye'de bir işçi-köylü cumhuriyeti kurmak için yurda dönerlerken 28-29 Ocak'ta Karadeniz'de öldürülmelerinin 99. yılında İstanbul ve İzmir’de gerçekleştirilecek olan etkinliklerle anıyor.

2020 yılının; yılların birikimini, başarılarını daha da taçlandırması için bir atılım yılı olmasını diliyoruz. Bu dileği somut bir gerçeğe dönüştürmek üzere bütün komünistlere, devrimcilere, ilericilere, gençlere büyük görevler düşüyor.

2020 yılında yoksul emekçi halkımız, saygıdeğer işçi sınıfımız kan emici kapitalistlerin hâkimiyetine son vermek üzere bir adım daha ileri gidecektir.

Toplumcu Kurtuluş Partisi 1920 TKP İstanbul İl Örgütü üyeleri ve dostları, 29 Aralık 2019 Pazar günü Kadıköy’de bildiri dağıtımı ve basın açıklaması eylemi gerçekleştirdi.

"Despotizm, işbirlikçi kapitalizm ve emperyalizm işçi sınıfının ve dünya halklarının geleceğini şekillendiremeyecek. İşsizliğin, yoksulluğun, pahalılığın olmadığı; emperyalist saldırı ve savaşların ortadan kalktığı; refahın, kardeşliğin ve barışın hâkim olduğu bir gelecek için mücadele edeceğiz."

 

Kasım ayında yitirdiğimiz ve hayatlarını TKP mücadelesine adamış, örgütlülüğün birer sembolü olan yoldaşlarımızı andık.
Yoldaşlara sözümüz, onların mücadelesini zafere ulaştırana kadar sürdüreceğiz. Bizler onlardan öğrendiklerimizle Nâzım yoldaşımızın söylediği gibi “Gündüzleri sömürülmeyen, geceleri aç yatılmayan” güneşli bir dünya kuracağız.

Kasım ayında yitirdiğimiz, İsmail Bilen (Marat yoldaş), Zeki Baştımar, Mustafa Asım Hayrullahoğlu (Deniz yoldaş), Talip Öztürk (Orhan Tok yoldaş) ve Ali İhsan Özgür'ü İstanbul'da mezarları başında 16 Kasım 2019 Cumartesi günü gerçekleştireceğimiz törenlerle anacağız.
Yoldaşlarımızın mücadelesini anmak ve onların andını yinelemek için devrim mücadelesine gönül vermiş bütün dost ve yoldaşlarımızı anma törenlerine katılmaya çağırıyoruz.

Bağımsızlığımızı ve bütünlüğümüzü sağlayan ulusal kurtuluş savaşımızı, padişahlığa ve halifeliğe son vererek halk egemenliği ve laiklikle taçlandıran Cumhuriyetimizin 96. yıldönümünü sevinçle kutluyoruz.
Türkiye Cumhuriyeti, halkın demokratik iradesi temelinde kurulu tam yetkili Millet Meclisi ile Millet Meclisine hesap veren birleşik halk hükûmetinin yönetiminde bağımsız bütün vatan, laik demokratik cumhuriyet, emeğe öncelik veren toplumcu planlı ekonomi hedefine kesinlikle ulaşacaktır.
 
 

Sayfalar