97 yıllık yaşamını son anına kadar mücadele ederek geçiren, partimizin uluçınarı Mehmet Bozışık yoldaşımızı aramızdan ayrılışının 21. Yılında anıyoruz.

 

1901 yılında kavala'da doğan Mehmet Bozışık tütün işçiliği yaptığı sırada komünist ideoloji ve TKP ile tanışıyor. 1927 yılında Parti üyesi oluyor, 1932 yılında Merkez komiteye seçiliyor. 

 

Halkın Gezi direnişinden bu yana her yolla ortaya koyduğu iradesi doğrultusunda Türkiye'nin işçilerini, emekçilerini, bütün yurttaşlarını temsil eden birleşik, demokratik bir halk hükümeti kurulmalıdır.

 

 

TKP 1920 olarak HDP’ye yönelik olarak gerçekleştirilen provokasyonları kınıyor, yaralıların bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını diliyoruz. İşçi ve emekçi halkımızı AKP’nin provokasyonlarına karşı uyanık olmaya, halkların kardeşliği mücadelesini yükseltmeye çağırıyoruz.

Parksızlıktan ve meydansızlıktan boğulan Şişli'de Ali Sami Yen stadyum alanını kamudan gasbedip dünyanın en pahalı lüks konut inşaatlarından birini yaptıran Torunlar şirketinde çalışan 10 inşaat işçisi öldü. Tahir Kara, Hıdır Ali Genç, İsmail Sarıtaş, Bilal Bal,

Gericilik, vurgunculuk ve savaş rejimine karşı çaresiz değiliz. 1 Mayıs’ı tıpkı 2013 1 Mayıs’ında olduğu gibi halk hareketinde yeni bir atılımın başlangıcı yapmak için haydi alanlara. Mayıs-Haziran 2013 Büyük Halk Direnişi’nde olduğu gibi bütün ilerici, demokrat, devrimci güçlerin birliğini sağlayalım.

AKP suçüstü yakalandı.İbretlik ses kayıtları, AKP'nin savaş çıkarmak için kendi ülkesine sahte saldırı düzenleyecek kadar gözü dönmüş bir iktidar olduğunu ayan beyan ortaya koyuyor.

Gericisiniz, vurguncusunuz, savaş suçlususunuz. Suçüstü yakalandınız. Yargılanacak, halka hesap vereceksiniz.

 

Cumhurbaşkanı, başbakan, yandaş ve yatık medya ağız birliği etmiş bir şekilde, büyük bir hevesle Suriye’ye yapılması olası askerî saldırı planlarından bahsediyor. Erdoğan Suriye uçağının düşürüldüğü haberini seçim çalışmaları için Ordu’da gerçekleştirdiği miting sırasında muzaffer komutan edalarıyla duyuruyor.

Bundan 143 yıl önce bugün Paris sokaklarında asillerin ve burjuvazinin 'külotsuzlar/baldırı çıplaklar' diye adlandırdığı emekçiler iktidara el koydu ve 72 gün boyunca Paris'te hür bir şehir inşa etme girişimine başladılar.

Ve mahallelerinde insanlar: Gönüllerinde kavga, gönüllerinde zafer...

Ancak artık daha umutluyuz. 31 Mayıs'ta Gezi'de ortaya çıkan ve dalga dalga tüm yurda yayılan halk iradesi, halkın ayağa kalktığında neleri yapabildiğini bir kez daha ispat etmiş oldu. Ne gericiliğe, ne sermayeye mahkûm değiliz.

İç ve dış politikada bugüne kadar el attığı her konuyu eline yüzüne bulaştıran AKP, ülkeyi çok daha ağır bir felaketin göbeğine sürüklüyor. Emperyalist blokun “kimyasal silah” bahanesiyle Suriye'ye karşı savaş naraları atmasını sevinçle karşılayan AKP, BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan da bu savaşa katılmaya hazır olduğunu açıkladı. Yani, AKP, uluslararası hukuku göz göre göre çiğneyerek emperyalist ve siyonist haydutların savaş suçuna ortak olacağını ilan etti.

Türkiye halkı, milyonlarca insanın Türkiye çapında yaptığı eylemlerle iradesini apaçık biçimde ortaya koydu. Biraz önce Meclis'te konuşan İçişleri Bakanı, Taksim Gezi Parkı direnişiyle başlayan süreçte şu ana kadar 77 ilde 690 ayrı toplumsal eylem yapıldığını söyledi. Bir haftada milyonlarca insanın en zor koşullarda polis şiddetine rağmen sokağa çıkması, gösterilerin çapı ve yaygınlığı, gerçek bir toplumsal ayaklanmanın başladığını gösteriyor.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bugün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le görüştükten sonra uzun bir basın toplantısı yaptı. Kuzey Afrika gezisine çıkan Başbakan Erdoğan yerine Başbakan Vekili sıfatıyla konuştuğunu vurguladı.

Sayfalar